Var Olmak Ve Hayatı Beraber Yaşamak

Tekirdağ Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi (Tekomer) Sorumlusu Murat Yıldız 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısı ile Aka Kolejinde öğrencilere bir konferans verdi.
‘Hayat Engel Tanımaz’ filminin gösterimi ile başlayan söyleşi Murat Yıldız’ın engellilerin hayatlarında yaşadığı sıkıntıları örnekler vererek anlatmasıyla devam etti. Öğrencilerden toplantının başından sonuna kadarki süreçte empati yapmalarını isteyen Yıldız, tüm insanlarda olduğu gibi engellilerin yaşamında da eğitimin çok önemli olduğunu ancak fiziksel yetersizliklerden dolayı bir engelin olduğunu, sonrasında bu problemlerin psikolojik sıkıntıları da beraberinde getirdiğini ayrıca sürecin devamında engellilerin istihdam edilemediğini ve bundan dolayı da sürekli olarak çevresine her açıdan bağımlı yaşadıklarını dile getirdi.
İnsanların yaşamlarında normal olarak yaptıkları her şeyin engelliler açısından bir lüks olduğunu anlatan Yıldız’ı öğrenciler dikkatlice dinledi. Konferans Yıldız’ın Tekirdağ Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezinin engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak adına yaptığı çalışmaları sunum şeklinde anlatmasıyla son buldu. Öğrencilerin Söyleşi sonunda Murat Yıldız’ı ayakta alkışlamaları salonda duygulu anlar yaşanmasına neden oldu.