Trakyakent 2013 Yılı İlk Encümen Toplantısı İpsala’da Yapıldı

Doğu-Batı Trakya Belediyeler Birliği Trakyakent’in 2013 yılının ilk Encümen Toplantısı İpsala Belediyesi ev sahipliğinde belediye toplantı salonunda gerçekleştirildi.
Toplantıya Birlik Başkanı ve Tekirdağ Belediye Başkanı Op. Dr. Adem Dalgıç, Birlik Encümen Üyeleri İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz, Malkara Belediye Başkanı Birol Kaya, Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe ve Pehlivanköy Belediye Başkanı Hüseyin Açıkel ile Birlik Müdürü Sinan Çetiz ve Birlik personeli katıldılar.
Toplantının ilk bölümünde açılış konuşmasını yapan Trakyakent Birlik Başkanı Op. Dr. Adem Dalgıç konuşmasının ardından basın açıklaması yaptı. Toplantıda bulunan Encümen Üyesi Belediye Başkanları ve Basın mensupları ile TRAKYAKENT’ in gelişim süreci, geçen aydan bu yana gerçekleştirilen faaliyetler ve önümüzdeki aylarda yapılması planlanan faaliyetler gündemini paylaştı.
Yeni Yönetim Anlayışı ile Hareket Ediyoruz2013 yılında da aynı ciddiyet ve kararlılıkla çalışmalara devam edeceklerini vurgulayan Birlik Başkanı Op. Dr. Adem Dalgıç; “Yeni projelerimiz var, birçok üye belediyemizden, Yunanistan ve Bulgaristan’daki eş yerel yönetimlerden Birliğimiz bünyesinde hazırlanmak üzere proje konusunda ciddi talepler alıyoruz. Trakya’da bulunan üye belediyelerimize, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi eğitim hizmeti götürmeye devam ediyoruz. 2012 yılında toplam 11 eğitim semineri düzenledik. Bu demek oluyor ki Birliğimiz her ay bir eğitim semineri düzenlemiş. Üstelik bu 11 eğitimin 2 tanesi uluslar arası 1 tanesi ulusal gayet ciddi programlardır. Bizler 2009 yılında göreve geldik yeni ilke ve yeni yönetim anlayışı ile hareket ediyoruz. Yurtdışı çalışmaları yapılmasının gerekli olduğunu gördük ve bu yönde birçok programlar ve çalışmalar gerçekleştirdik, projeler yaptık. Bugün Avrupa Birliği ve Avrupa kentleri çerçevesinde tanınan ve bilinen birlik haline gelmiş bir konumdayız” dedi.
İş Adamlarına Uluslararası Alanlarda Çalışma İmkanları SağladıkÜye Belediyelerin her etkinliğinde yer aldıklarını ve çalışmalarında yardımcı olduklarını dile getiren Trakyakent Başkanı Op. Dr. Adem Dalgıç; “Üye belediyelerimizin her eğitimde, her proje uygulamasında yönlendirici ve yol gösterici olarak yanlarında bulunuyoruz. Bunun yanında Birliğimiz bünyesine bir adet Kombine Kanal Temizleme Aracı kazandırdık ve tüm belediyelerimizin kanalizasyon, alt yapı vb. ihtiyaçlarını karşılayabiliyoruz. Birliğimizin Uluslar arası çalışmaları kapsamında, Üye Belediyelerimizin de desteği ile yurt dışından gelen yabancı iş adamlarını, Türk iş adamlarımızla defalarca bir araya getirerek çalışmalar yapmalarını sağladık ve şu anda Trakyalı birçok iş adamımız partnerlik çerçevesinde yabancı ülkelerle diyaloglarını sürdürüyor. Bu projede de yönetim kurulu üyelerimiz ile birlikte büyük bir hedefi gerçekleştirmiş, önemli bir çalışmaya da imza atmış bulunuyoruz” ifadelerine yer verdi.Büyükşehir çalışmaları konusunda kısa bir değerlendirme yapan Birlik Başkanı Op. Dr. Adem Dalgıç, Tekirdağ ilinin artık Büyükşehir statüsünde yer aldığını söyledi. Başkan Dalgıç, Büyükşehir yasası ile birlikte Tekirdağ da kapanacak olan Belde belediyelerin olduğunu, bunun yanında nüfusu 2000’in altında kalan belediyelerinde bulunduğunu ve bu belediyelerin mahalle olarak Büyükşehir belediyesi çatısı altında olacaklarını ifade etti. Bu durumun Birliğin çalışmalarını etkilemeyeceğini belirten Başkan Dalgıç, Trakyakent olarak yeni düzenlemelerle birlikte yeni bir çalışma sistemi oluşturabileceklerini de sözlerine ekledi.
Başkan Karagöz; Eğitim Faaliyetlerimiz ArtacakTrakyakent Encümen Üyesi İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz’de başta Birlik Başkanı Op. Dr. Adem Dalgıç olmak üzere yönetim kurulu üyelerine İpsala’da bulunmaları adına teşekkür etti.Trakyakent yönetimini İpsala’da ağırlamaktan dolayı gururlu olduğunu dile getiren, Belediye Başkanı Mehmet Karagöz açıklamasında, “Yoğun ve başarılı bir çalışma yılını hep birlikte, sorunsuz şekilde geride bıraktık. Kendi adıma bu konuda mutluluk içerisinde olduğumu belirtmek istiyorum. Aynı sorumluluk ve ciddiyetle 2013 yılında geride kalan yıla oranla daha büyük ve kalıcı başarılar hedefliyoruz. Üst düzey çalışma ekibimizle de bunu başaracağız. Eğitim faaliyetlerimiz ulusal ve uluslar arası alanlarda artarak devam edecek” ifadelerini kullandı.
Toplantıda gündem maddesinde yer alan konular tartışılarak karara bağlandı. 2013 yılına ait eğitim programı, Proje çalışmaları ile yine 2013 yılında düzenlenecek olan yurtdışı bilgilendirme toplantısı konularına ait detaylar toplantıda tartışıldı.
Toplantıda ayrıca Trakyakent Belediyeler Birliği’nin 2013 yılı Eğitim programlarından olan ve 23 Ocak 2013 tarihinde Tekirdağ’da düzenlenecek olan “Temel İş Güvenliği Eğitimi” ile Trakyakent Belediyeler Birliği ve Türkiye Belediyeler Birliği iş birliğinde düzenlenecek olan çalıştay programları da görüşüldü.Kardeş şehir sürecinin değerlendirilmesi kapsamında görüşülen, Birlik Başkanı Op. Dr. Adem Dalgıç’ın da katıldığı, Bulgaristan’da yapılan Ram Trakya Belediyeler Birliği Genel Kurul toplantı programının değerlendirilmesi yapıldı. Başkan Dalgıç, burada yaptığı görüşmelerde, kardeş şehir protokolleri ile ilgili iş birliği çalışmaları yapmak adına girişimlerde bulunduklarını açıkladı.