Tekirdağ Belediyesi E-TR Ödüllerinde Büyük Başarı Kazandı

Tekirdağ Belediyesi e-Devlet uygulamalarında yüzlerce belediye arasında finale kalarak büyük bir başarıya imza attı. eTR Ödülleri ile Devlette örnek uygulamalara dikkat çekilmesi, yenilikçi girişimlerin kamuoyuna tanıtılması, başarılı girişimlerin desteklenmesi ve özendirilmesi ile bu yöndeki uygulamaların yaygınlaşmasına katkıda bulunmak amacıyla her yıl TÜSİAD ve TÜRKİYE BİLİŞİM VAKFI tarafından düzenlenen bu yıl 9. su gerçekleştirilen yarışmalarda Tekirdağ Belediyesi e-Devlet uygulamalarında Yerel Yönetimler Orta Ölçekli Belediyeler kategorisinde finale kaldı.
Tekirdağ Belediye Başkanı Op. Dr. Adem Dalgıç, TÜSİAD ve TÜRKİYE BİLİŞİM VAKFI’nın ekonomide ve toplumsal yaşamda kalitenin, verimliliğin ve rekabet gücünün artırılmasına; şeffaf ve etkin kamu yönetiminin oluşturulmasına katkıda bulunmak amacıyla birer sivil toplum örgütü olarak 2003 yılında ‘eTR Ödülleri’ni başlattıklarını belirterek, “eTR Ödülleri ile Devlette örnek uygulamalara dikkat çekilmesi, yenilikçi girişimlerin kamuoyuna tanıtılması, başarılı girişimlerin desteklenmesi ve özendirilmesi ile bu yöndeki uygulamaların yaygınlaşmasına katkıda bulunulması hedeflenmektedir. Kurmuş olduğumuz Bilgi İşlem Müdürlüğü’nde çok kısa sürede faaliyete geçirdiğimiz Akıllı Kent Otomasyon Sistemi (AKOS) Projesi kapsamında Gelir Yönetim Sistemi ile yarışmaya müracaat ettik ve finale kaldık. 19 Aralık’ta TBMM’de gerçekleştirilen elektronik oylama sonucunda 2. Olduk. Böyle bir yarışmada finale kalmak bizim için büyük bir gurur kaynağı” dedi. Tekirdağ Belediyesi ayrıca finale kalma başarısından dolayı özel bir plaket ile ödüllendirildi.
Bilgi İşlem Müdürlüğü’nden Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Haldun Güler, belediyelerdeki e-Devlet uygulamaları ile şeffaf yönetim anlayışıyla vatandaşların karar alma mekanizmalarında yer alarak yönetime katıldıklarını, hızlı ve kolay bir şekilde hizmetlere erişmelerini sağlayarak, yaşam kalitelerini yükseltmede büyük rol oynadığını dile getirerek, “Bütün bunlara ek olarak e-Belediyecilik uygulamalarının belediyelerin maliyetlerini azaltarak daha verimli çalışmalarını sağlamaktadır. Bu yıl 9.’su yapılan yarışma için yerel yönetimler kategorisinde orta ölçekli belediyeler arasında yarışmaya müracaat ettik ve sonucunda finale kaldık. 22 Kasım 2011 tarihinde finalistler açıklandı ve 19 Aralık 2011 tarihinde TBMM’de ödül töreni yapıldı. Oylama sonucunda 2. Olduk. Tekirdağ Belediyesi artık çağ atlamıştır” diye konuştu.