Tekirdağ Belediyesi Bio Circle Ile Hem Tasarruf Sağlıyor Hem De Çevreyi Koruyor

Çevrenin korunması ve geri dönüşüm konusuna büyük önem veren Tekirdağ Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Makine İkmal Birimine alınan `Bio Circle` isimli makine sayesinde hem çevre korunuyor, hem de zaman ve ekonomik tasarruf sağlanıyor. Yağlı ve paslı motor ve makine parçalarını yıkamada kullanılan Bio Circle sayesinde, atölyelerden çevreye yağ, benzin ve diğer kimyasalların bırakılmasının önüne geçildi.
Tekirdağ Belediyesi olarak zaman ve ekonomiden tasarruf sağlayan ve çevreyi koruyan teknolojik olanaklardan maksimum seviyede yararlandıklarını belirten Fen İşleri Müdürü Halit Ariş, “Bio Circle isimli makineyi atölyemizde yaklaşık 2 yıldan beri kullanıyoruz. Daha önce otomotiv parçalarının temizliğinde benzin, motorin, tiner ve diğer kimyasal malzemeler kullanılırken, yeni makinenin kullanılmasıyla birlikte zaman, işgücü ve maliyetlerde ciddi oranlarda tasarruf elde edilmeye başlandı. Tamamen mikroorganizmaların ürettiği enzimlerle temizlik sağlayan cihaz, insan sağlığına hiçbir zarar vermiyor. Atölyede çalışan işçiler de yağlanan ellerini çevreci makinede yıkayabiliyor” dedi.
İnsan sağlığına ve çevreye hiçbir zarar vermeyen yeni çevreci makine, suyun içerisine konulan mikroorganizmalar aracılığıyla temizlik sağlıyor. Haznesindeki suyu devir daim yöntemiyle tekrar tekrar kullanan makine, kullanıldıkça temizlediği otomotiv parçalarının atıklarından beslenen mikroorganizmaların çoğalması ile daha etkili performans sunuyor.