Ödüllü Atık Pil Toplama Kampanyası

Tekirdağ İli Çevre Hizmetleri Birliği (TİÇHİB) ve TAP Derneği (Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği) arasında yapılan protokol doğrultusunda geleneksel hale gelen ve bu sene üçüncüsünü düzenleyeceğimiz ?Ödüllü Atık Pil Toplama Kampanyası? 15 Kasım 2012-30 Nisan 2013 tarihleri arasında yapılacaktır. Birliğimize üye olan Tekirdağ Belediyesi, Hayrabolu Belediyesi, Muratlı Belediyesi, Kumbağ Belediyesi, Barbaros Belediyesi, Banarlı Belediyesi, Karacakılavuz Belediyesi, Çerkezmüsellim Belediyesi ile İl Özel İdaresi sınırları içerisinde bulunan ilköğretim okulları, ortaöğretim okulları ve liselerin katılacağı kampanya ile öğrencilere çevre bilincini aşılamak ve böylelikle ilerleyen yıllarda daha temiz ve yaşanabilir bir çevreye kavuşmak hedeflenmektedir.
Birliğimizce görevlendirilen Çevre Mühendisi tarafından tartılarak makbuz karşılığı okullardan teslim alınacak atık piller, kampanya süresi sonunda Türkiye?de tek yetkili kurum olan TAP Derneği tarafından teslim alınacak ve standartlara uygun bir şekilde bertarafı sağlanacaktır. İnsan sağlığına son derece zararlı ve kanserojen maddeler içeren bu pillerin toplanması ile çevrenin korunmasına önemli bir katkı sağlanacaktır.
1 adet küçük kalem pilin 4 m3 toprağı kirlettiğini ve bu toprağı kullanılamaz hale getirdiğini bu nedenle atık pillerin düzenli bir şekilde ayrı olarak toplanması gerektiğini belirten Birlik Başkanı Sn. Op. Dr. Adem Dalgıç, bu kampanyanın sonunda öğrenci sayısına göre en çok atık pil toplayan ilk 5 okula TAP Derneği tarafından, miktar olarak en fazla atık pil toplayan ilk 3 okula ise Birliğimiz tarafından çeşitli ödüller dağıtılacağını söyledi.