Başkan Dalgıç Tarımsal Eğitim Konferansına Katıldı

Tekirdağ Belediye Başkanı Op. Dr. Adem Dalgıç Kent Konseyi Başkanı Levent Gündoğdu ile beraber  tarımsal öğretimimin başlamasının 167.yılı nedeniyle düzenlenen  Tarım Öğretimi Konferansına katıldı.
Namık Kemal Üniversitesi Konferans salonunda gerçekleştirilen ve Vali vekili Halil İbrahim Acır, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ile akademik personel, öğrenciler ve çiftçilerin de ilgi gösterdiği törende konuşan  Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Prof. Dr. Cemal Polat  1846 yılında başlayan tarım eğitim ve öğretiminin  istenilen düzeye gelmediğini tarımın bilimse ve teknolojik yönden yeniden yapılanmaya gitmesi gerektiğini söyledi. Polat ‘Çiftçilerimiz, tarım işçilerimiz yoksullaşıyor. Borç batağına sürükleniyor. Bizim çiftçimize tarım desteğinin kaldırılmasını isteyen Avrupa Birliği kendi çiftçisine yüksek miktarda destek sağlıyor’ dedi.
 Tarım sektörünün  kadim bir geçmişe sahip olduğunu anlatan   Ziraat Fakültesi dekan Prof. Dr. Ahmet İstanbulluoğlu da  modern tarımsal eğitimin  1948 yılında başladığını belirterek “ Trakya önemli  tarım arazilerine sahiptir. Tarım önemi ve amacına göre, dünyada aç olan 2 milyar insan için yapılmalıdır’ diye konuştu.
 Mera Islah Çalışmaları ve  Trakya Örneği konulu   Konferansı  sunan   Namık Kemal Üniversitesi Tarla Bitkileri Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Murat Altın da Trakya’da en büyük sorununun su ve alan yetersizliği olduğunu dile getirdi. 
Tarımsal Öğretimin önemini hatırlatan Başkan Dalgıç ” Ziraatimiz için faydalı olacak mühendislerimizi yetiştiren Ziraat Fakültemize teşekkür ediyorum” dedi.