Başkan Dalgıç Kentsel Dönüşüm Toplantısına Katıldı

Tekirdağ Belediye Başkanı Op. Dr. Adem Dalgıç Tekirdağ Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Kentsel Dönüşümde Sektörler Buluşuyor’ adlı toplantıda sektör temsilcileri, Belediye Başkanları, Meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları ve diğer teknik elamanlarla buluştu.
 Namık Kemal Üniversitesi Rektörlük toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya’nın yanısıra,  Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek,   Eski Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman, Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Vedad Gürgen,  Kaymakamlar, Çevre İl ve İlçe ve Belde Belediye Başkanları,  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay,  Tekirdağ Belediye Başkan  Yardımcıları Mehmet Özen, Sinan Çetiz, bazı Belediye ve İl Genel  Meclis Üyeleri ile  sektör temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve teknik personeli de katıldı.
Toplantının açılış konuşmalarını yapan Mekânsal Planlama Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman,  Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen ve Çevre Şehircilik İl Müdürü Mehmet Ceyhan Tekirdağ’ın planlı gelişmesine yön vermek için toplantının faydalı olduğuna dikkat çektiler.
Tekirdağ’ın göç aldığını sorunlarıyla beraber hızla büyümesi nedeniyle kentsel dönüşüme ihtiyaç duyulduğunu  belirten Tekirdağ Belediye Başkanı Op. Dr. Adem Dalgıç da   ‘Biz bakanlığımızla beraber kentsel dönüşüm çalışmalarını başlattık. Kamulaştırmalar yaptık, meydanlar, kent ormanı ve kültür ormanı oluşturduk. Çalışmalarımız bundan sonra da hızla sürecek ’ dedi.
Van depreminde yaşadığı bir anıyı anlatan Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya da Tekirdağ’ı tanıdıktan sonra Ergene Havza Planında odaklandıklarını söyledi. Yerlikaya ‘Tekirdağ’da 125 bin yapı var. Kamu kurumlarımızda depremle ilgili çalışmalar yaptık. Diğer yerler için de Bakanlığımız  ve Belediyelerimizle beraber çalışarak tedbirlerimiz alacağız’ şeklinde konuştu.