Başkan Dalgıç Almanya’nın Bayreuth Şehrindeki Müslüman Mezarlığı Açılışına Katıldı

Tekirdağ Belediye Başkanı Op. Dr. Adem Dalgıç ve beraberindeki heyet Almanya’nın Bayreuth kentindeki St. Georgen mezarlığının içinde oluşturulan Müslüman Mezarlığı bölümünün ve işaret levhasının açılış törenine katıldı. Geniş bir Müslüman ve Hristiyan topluluğunun katıldığı açılış töreninde, Türkiye’nin Almanya Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu ve Bayreuth Belediye Başkanı Brigitte Merk-Erbe de birer açılış konuşması yaptı. Nürnberg Başkonsolosu Ece Öztürk Çil, Bayreuth Meclis üyeleri Halil Taşdelen ve Gülçin Şahin ile Alman temsilcileri, Tekirdağ Belediye Başkanı Op. Dr. Adem Dalgıç, beraberindeki heyet, Ali Kılıç, Ticaret Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Taner Karaoğlu, Kardeş Kent Proje sorumlusu Mennan Yıldırım ve eşleri katıldı.
Almanya?da yaşayan Müslüman ve Hristiyan dini liderlerinde hazır bulunduğu ve dualar okunarak yapılan açılış töreninde farklı din mensuplarının aynı mezarlıkta farklı bölümde bir arada gömülmelerinin insanların hayatlarında birbirlerine daha hoşgörü ile ve dostça bakmalarına katkı sağlayacağı vurgulandı. Mezarlığın açılışı ile Müslümanların kendilerine 2. yurt olarak kabul ettikleri Alman topraklarında ebedi istirahatlerine kavuşma imkanı sağlanmış oldu.
Açılış sonrasında Türk ve Alman heyetleri iki heyet önce DİTİB Ertuğrul Gazi Camii’nde bir araya geldi. Camide çay içilip Tekirdağ’dan getirilen baklavalar ikram edildi. Almanya?da yaşayan Türklerle Tekirdağ Belediyesi Heyeti karşılıklı bilgi alışverişinde bulunarak ilişkilerin gelişmesin katkı sağladılar.